KIÁLLÍTÁSOK:
SZEKSZÁRD, 2001. március 22.

Művészetek Háza,

Köszöntőt mond:

Fertőszögi Béláné


A kiállítást megnyitja:

Fábián Gyula

(tanár, újságíró)

 

 


  A művész és

  Baky Péter
(a Művészetek Háza igazgatója)

 

 

A művész és
Mözsi Szabó István


"Századunk költőóriása, Ady Endre így fogalmazta meg a művészetekben élő ember tiszta kívánságát.

"... Szeretném magam megmutatni
Hogy látva lássanak..."

A rajzokkal, festményekkel mondanivalót, üzenetet fogalmazó festőművész ezt a lelkiállapotát éli, olykor akár szorongva, vajon értik, megértik-e színekben fogalmazott alkotásait? Különösen igaz mindez az indulás idején, amikor először áll nézői, közönsége elé, ahogy Újváry Lajos életében is 1953-ban volt...
Ez alkalommal mutatkozott be a Fényes Adolf Teremben barátai, ismerősei előtt.
Ezt a bizonyos, első megnyitót követte a Csók Galériában az a kiállítás, ahol Kodály Zoltán, Szabó Pál, László Gyula, nemzetünk kiválóságai is megtisztelték a fiatal művészt jelenlétükkel. Szavak nem érnek föl ahhoz, amit számára ez az elismerés hordozott: számon tartják őt, figyelik fejlődését és várják a folytatást. Ez ösztönözte, tehetsége, új mondanivalóinak megfogalmazása nyomán arra, hogy ahová hívják, menjen, bizonyítson. Az összegzések ilyen számokat elevenítenek: félszáznál több egyéni kiállítás, elsősorban hazánk városaiban-falvaiban, de csoportos kiállításokon való részvételek aztán kinyitották a nagyvilágot is. Párizs, Helsinki, Tokió, Kairó, Németország megközelítőleg tíz nagyvárosában való megjelenés, ugyanígy Olaszországban történő bemutatkozai bizonyítják, a XX. századi magyar képzőművészek - közöttük Újváry Lajos - fényesen igazolják, milyen gazdagságú a mi piktúránk, amit nem ismernek eléggé a nagyvilágban.
Munkái ilyen bemutatkozások után elkerültek a világ számos országába, természetesen a hazán belüli sok-sok műgyűjtő mellett ott is őrzik magántulajdonokban alkotásait. Az szinte természetes, hogy a Magyar Nemzeti Galéria, jeles múzeumaink, Petőfi Irodalmi, Magyar Mezőgazdasági, Magyar Vízügyi
gyűjtemények mellett minisztériumok, intézmények őrzik Újváry Lajos munkáit.
Ebben az is megtalálható, hogy minden jelentősebb közös művészi szereplések alkalmain részt vett, ahol megfelelő módon értékelték és el is ismerték művészi, szakmai értékeit. Állami, azaz politikai ízű elismeréseket ne keressünk. Éveken át minden előterjesztést állami elismerésre egyértelműen visszautasítottak.
Újváry Lajos nem tartozott a pártállam elismert alkotói közé. Persze minderről "maga is gondoskodott", soha nem rejtette véka alá véleményét a támogatott művészeti irányzatok kiszolgálóiról, ezzel együtt a rendszerről.
Szívósan, szorgalommal, tudással, tehetséggel megáldottan dolgozott, alig ügyelt oda a politika kiválasztottainak kétes sikereire.
Táblaképei mellett több nagyméretű falképet is festett (secco). Miskolc, Budapest, Hőgyész termeiben találhatók ezek, de maga azt vallotta: magyar, amerikai, kanadai, holland, német, angol, svájci, lengyel, francia, japán műgyűjtők és művészetszeretők őrzik munkáit a világban, és ez többet jelent minden úgymond "hivatalos" elismerésnél."

Fábián Gyula


Összeállította: Hollendus János


©TolnaArt